Porady na zdrowie. O zębach - O dentystach

stomatolog cieszyn

splot Raschkowa)

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw. warstwę Weila lub pas Weila). W warstwie Weila mają początek naczynia chłonne, które opus

Porady na zdrowie. O zębach - O dentystach stomatolog cieszyn
zczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa). Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw. prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Pierwsza wizyta u dentysty


W życiu każdego rodzica w końcu przychodzi czas, żeby zabrać swoje dziecko na pierwszą wizytę u dentysty. W jaki więc sposób powinniśmy przygotować naszą pociechę do pierwszej wizyty? Niezależnie od tego, czy będzie to jedynie kontrola czy też konkretne leczenie zęba, należy uświadomić dziecko, że wizyta u dentysty nie jest niczym strasznym. Sposób, w jaki się to zrobi zależy wyłącznie od rodzica, warto jednak wspomnieć, że pani czy pan dentysta ma za zadanie pomóc i utrzymać w dobrej kondycji zęby dziecka, których szkliwo jest znacznie delikatniejsze niż u dorosłych. Dobrze jest jeszcze powiedzieć, że chodzenie do dentysty jest czymś normalnym i niekoniecznie nieprzyjemnym. Z odpowiednim nastawieniem pierwsza wizyta u dentysty nie musi być przykrym doświadczeniem.


Stanowią element układu trawienia służąc do

Zęby człowieka (łac. dens – ząb, l.mn. dentes) – złożone, twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią element układu trawienia służąc do odgryzania kęsów i rozdrabniania pożywienia.


Zęby człowieka charakteryzują się: difiodontyzmem (fizjologicznie występują zęby mleczne i zęby stałe), tekodontyzmem oraz heterodontyzmem.


Dziecko o pełnym uzębieniu mlecznym ma 20 zębów (10 w żuchwie i 10 w szczęce) – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jego wzór zębowy można więc przedstawić następująco:


Siekacze służą do odgryzania kęsów, kły do chwytania, przytrzymywania i rozrywania pokarmu, a przedtrzonowe i zęby trzonowe do jego miażdżenia i rozcierania ułatwiając również tym samym kontakt α-amylazy z pokarmem.


Oprócz wzoru zębowego zęby człowieka charakteryzuje zgryz. Prawidłowo wszystkie zęby są ułożone w odpowiedniej kolejności i w specyficznej wzajemnej relacji gwarantującej najlepsze pełnienie przez nie swej funkcji przy jak najmniejszym wysiłku oraz obciążaniu narządu żucia (stawów i mięśni). Na prawidłowy zgryz składają się takie czynniki jak nagryz pionowy, nagryz poziomy, symetria łuków zębowych i inne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka